Banka e Shqiperise publikon Raportin vjetor 2012

Banka e Shqiperisë ka publikuar javën që shkoji raportin vjetor 2012

Megjithëse një raport i detajuar nuk tregon arsyet e njës stagflacioni bankar në 2012. Bankierët do i kthehen sërisht më vonë me një analizë të detajuar këtij raporti dhe ndoshta me disa nga shkaqet ose arsyet e përkeqsimit të disa shifrave dhe përmirësimit të disa të tjerave.

Ekonomia shqiptare gjatë vitit 2012 u përball me goditje të pafavorshme, të ardhura nga ambienti i brendshëm dhe i jashtëm. Ajo trashëgoi disa nga problemet strukturore të shfaqura gjatë viteve të mëparshme, të cilat kufizuan hapësirën dhe efektin kurues të politikave të menaxhimit të kërkesës agregate. Megjithatë, zhvillimet ekonomike të vitit mbetën përgjithësisht brenda parametrave të stabilitetit ekonomik, si në sektorin real, ashtu edhe në atë financiar.

Për më tepër raportin e publikuar mund ta gjeni në faqen:

Raporti vjetor

Lexim të mbarë!


Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.